Nacházíte se na webu pro ročník 2014. Hledáte web aktuálního ročníku?

Tamjdem Víkendovka na farmě, kde ovce dávají dobrou noc

Kategorie:
Příroda ?
Stav:
Uzavřený ?

Během této Víkendovky pomůžeme ve skupině 12 dobrovolníků, Čechů a cizinců, s drobnými pracemi na bio-farmě ve Valči.

Lokalita: Valeč
Realizátor: Tamjdem, o.p.s.
Koordinátor a kontakt: Markéta Votavová
Předpokládaný počet účastníků: 12
Mapa: Valeč

O projektu

Nohy jsme namočili do bláta, to byl víkend!

Do obce Valeč se s Tamjdemem vydáváme na tamní bio-statek organizace AREA Viva. Ve skupině 12 lidí se zde chystáme během víkendu pomoci s různými úkoly, které je na farmě potřeba dokončit dříve, než přijde zima a sníh. Pomůžeme se stavbou dřevěného plotu a brány pro vjezd do areálu farmy, která je využívaná zejména ke školním programům, kde na farmě pracují s žáky v rámci aktivit tzv. sociálního zemědělství. Dále budeme sbírat ovoce a následně vyrábět mošty, nahazovat hliněnou omítku … a možná nás čeká i asistence při stříhání ovcí.

Kromě práce se ale těšíme i na představení neziskové organizace, její práce a cílů, prohlídku blízkého zámku a možná i výlet do okolí…

Vše bude záležet zejména na počasí! Obrníme se proto teplým pracovním oblečením a zateplenými pracovními rukavicemi a vybavíme teplými spacáky. Spát totiž budeme v tamní jurtě a maringotce a dobroty z farmy se budou podávat v polní kuchyni…

Na detaily akce se můžete podívat zde: http://www.tamjdem.cz/…obrou-noc-2/

Víkendovky na pomoc českým neziskovým organizacím pořádá v ČR od roku 2013 společnost Tamjdem. Tuto akci a jejích 72 dobrovolnických hodin s radostí zařazujeme do této kampaně a těšíme se na další.

Zhodnocení projektu

Na Víkendovce společnosti Tamjdem, která se konala 10.-12.října jsme se zapojili do práce neziskové organizace AREA Viva na biostatku ve vesničce jménem Valeč a dobrovolnickou energii a celých 64 hodin dobrovolnické práce jsme tentokráte věnovali projektu 72 hodin. Na akci se nás sešlo 8 dobrovolníků z různých koutů světa i České republiky a společně jsme prožili víkend nabytý zajímavou prací, novými zážitky a pro mnohé i životními zkušenostmi… V sobotu ráno nám Vojta z biostatku představil činnost organizace, svoje děti, ženu, maringotky, život v jurtě… a samozřejmě pracovní úkoly. Celou sobotu jsme prožili venku, a to i u vynikajících jídel, která se podávala v polní kuchyni. Někteří sbírali ovoce a pomáhali s moštováním, jiný tým projektoval a stavěl schody, někdo čistil kůru ze stromu a hloubil základy na bytelnou bránu pro vjezd do statku. Při tom všem ovšem létalo vzduchem bláto, okolo pobíhali bosí lidé a farmářova dcerka a tu i tam nějaká ovce. V posledním pracovním týmu si někteří dobrovolníci vyhrnuli nohavice a prošlápli hlínu, slámu a ovčí bobky tak, že vznikla hliněná omítka prvotřídní kvality. Prý je tato směs dobrá na pleť a nesmrdí…!(?) No, ti, kdo si v hmotě následně namáčeli ruce a s nebývalou vervou až radostí plácali směs na zeď … si myslí, že tak trochu ty bobky smrdí… Nicméně jsou výborným pojivem a nám se během dne podařilo omítnout stěny budoucího bio obchodu a infocentra statku, který se nachází v novém malém zděném domku kde organizace dále časem vybuduje ještě sklad mléka, výrobnu sýrů, moštárnu a zázemí pro práci s dětmi během výukových programů. Při společném fotografování na konci dne se strhla blátivá bitva … hlína ve vlasech nebyla výjimkou. Někdo se umyl v dešti, někdo v rybníce a někdo dokonce ve VANĚ! Večer jsme pak v teple, v infocentru valečského zámku jménem Prádelna, hráli Osadníky a Carcassonne. V neděli už jsme jen chodili. Nejprve na výlet po okolí, pak na vlak do vesničky jménem Libkovice, kde by vlakovou staničku v polích nezkušený dobrovolník jen těžko hledal. Prošlápli jsme se krásně, a cestou jsme nabrali i skvělá jablka. Vojtovi, Lence a Petrovi z biostatku ve Valči moc děkujeme za skvělý víkend, zajímavou a zábavnou práci a pohostinnost. Bylo skvělé stát se na 3 dny součástí skupiny přes 20000 lidí, kteří se rozhodli udělat něco pro druhé a pro své okolí. Děkujeme projektu 72 hodin za tuto příležitost.

Kdy bude projekt probíhat

Dopoledne Odpoledne
Čtvrtek 9. října
Pátek 10. října
Sobota 11. října
Neděle 12. října